Poslání:
Podporujeme rozvoj sociálních dovedností, samostatný, nezávislý a soběstačný způsob života osob se zdravotním postižením uprostřed běžné společnosti.
Cílová skupina:
Sociální rehabilitace je poskytována osobám s tělesným, lehkým až středně těžkým mentálním nebo kombinovaným postižením ve věku 7-50 let, které:
- jsou motivované k získávání funkčních a sociálních dovedností, zvyšování soběstačnosti, rozvoji sebeobsluhy a dosažení dalších cílů sociální rehabilitace,
- jsou připravené poskytnutou podporu a získané dovednosti využívat v běžném životě ve svém přirozeném sociálním prostředí.
Služba nemůže být poskytována osobám s verbálně nebo fyzicky agresivním chováním a závažným duševním onemocněním.
Cíle:
Uživatel služby
- získá, udržuje a rozvíjí své funkční a sociální dovednosti a sebeobsluhu.
- je v maximální možné míře samostatný, nezávislý a soběstačný, umí se se rozhodovat, je odpovědný, chápe a naplňuje své povinnosti a svá práva.
- se účastní společenských, kulturních, vzdělávacích a sportovních akcí a aktivit, smysluplně využívá svůj volný čas a začleňuje se do běžného života vrstevníků a komunity.
Realizace služby dle zákona o sociálních službách:
V rámci sociální rehabilitace zajišťuje centrum Arpida, o.s. v souladu se zákonem o sociálních službách tyto základní činnosti:
- nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu, vedení k soběstačnosti a k dalším činnostem směřujícím k sociálnímu začleňování,
- zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
- výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,
- pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.
Popis sociální služby:
Podpora je realizována individuálně nebo ve skupině 2 – 5 uživatelů.
Služba je koncipována jako dlouhodobá a pravidelná podpora samostatnosti, nezávislosti a soběstačnosti uživatele služby prostřednictvím nácviku a uskutečňování běžných, pro samostatný život nezbytných činností, rozvojem a posilováním schopností, dovedností a návyků uživatele, a to s ohledem na schopnosti, přání a dlouhodobé cíle uživatelů služby specifikované v „Individuálním plánu spolupráce“. Zahrnuje zejména:
Individuální nácvik:nácvik soběstačnosti, sebeobsluhy a samostatnosti, potřebných dovedností a schopností pro zvládání péče o vlastní osobu a kontakt se společenským prostředím, rozdělen do tří ucelených tematických cílů (Bezpečně se pohybuji po městě; Poradím si v domácnosti; Umím se správně chovat a mluvit s ostatními);
Trivium: aktivizace a upevňování získaných dovedností;
Průvodce: podpora a informace uživatelům (včetně uživatelů ve věku od 7 do 18 let) při zajištění získávání rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, zprostředkování návazných (zdravotních, rehabilitačních, vzdělávacích a sociálních) služeb;
Samostatné bydlení: individuálně sestavená podpora uživatele v jeho možnostech, schopnostech a dovednostech umožňující v dospělosti bydlení bez rodičů (vice ZDE);
Vztahy a intimita: vyžádaná, profesionální a odborná podpora uživatelů (a rodičů) v oblasti vztahů a sexuality ve formě poradenství, osvěty nebo intervence.
Přirozenou součástí poskytování sociální služby je také tzv. „návazná podpora“ klienta, která ho s ohledem na jeho individuální potřeby, možnosti a přání motivuje a podporuje ve využívání sociálních služeb, aktivit a dalších příležitostí zvyšujících míru sociální a pracovní integrace mimo působnost nebo v rámci komplexu poskytovaných služeb a aktivit centra Arpida.
Sociální rehabilitace spolupracuje s Praktickou školou jednoletou a dvouletou v centru ARPIDA na realizaci tzv. "Tranzitního programu" určeného pro žáky posledních ročníků školy. Program je podporuje v přechodu mezi školou a dalším dospělým životem (mimo centrum ARPIDA). Jedním z možných výsledků programu může být například i účast uživatele v projektu Spolu do života.
Náplň činností uživatelů sociální rehabilitace:
- nácvik péče o domácnost (příprava pokrmů, úklid domácnosti, nácvik nakupování - hospodaření s penězi, učení hodnoty peněz, nácvik obsluhy běžných zařízení a domácích spotřebičů, péče o oděvy, praní ložního a osobního prádla, žehlení, chod kuchyně, vaření, atp.),
- nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu (hygiena, oblékání atp.),
- nácvik samostatného pohybu (orientace ve vnitřním i venkovním prostoru, nácvik schopnosti využívat dopravní prostředky),
- nácvik vyřizování osobních a úředních záležitostí (úřad, pošta, lékař, telefonování atp.),
- nácvik způsobu chování v běžných sociálních situacích,
- nácvik komunikačních dovedností,
- nácvik obsluhy a využívání rehabilitačních a kompenzačních pomůcek,
- nácvik počítačové gramotnosti (email, internet, FB),
- udržování a rozvíjení bazálních vědomostí a dovedností (čtení, psaní, počítání, všeobecný přehled),
- podpora při hledání pracovního uplatnění,
- podpora při vyhledávání a využití příležitostí pro pracovní uplatnění a samostatné bydlení,
- účast na kulturních, sportovních a vzdělávacích akcích v centru ARPIDA, návštěva kulturních akcí a realizace aktivizačních činností mimo centrum ARPIDA (kino, divadlo, koncert, výstava, kavárna),
- realizace aktivizačních činností (výtvarné, hudební, dramatické, rukodělné),
- možnost poradenství týkající se bezbariérových úprav prostředí, podávání informací o možnostech získávání a výběru rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, včetně testování a doporučení jejich vhodnosti.
Forma poskytování sociální služby:
Služba sociální rehabilitace je v centru Arpida poskytována ambulantní a terénní formou.
Místo poskytování sociální služby:
Služba je ambulantně poskytována v prostorech centra Arpida, U Hvízdala 9, České Budějovice. Pro potřeby sociální rehabilitace je vyčleněno: pracovna s bezbariérovou kuchyňskou linkou a PC, pracovna s PC, koupelna s bezbariérovou úpravou, cvičný byt o velikosti 48 m2 s bezbariérovou koupelnou, kuchyní, ložnicí a obývacím pokojem (cvičný byt je na adrese M. Horákové 74, České Budějovice). Dále je k dispozici další cvičná kuchyně v centru ARPIDA a 2 sdílené pracovny.
Pro potřeby nácviku dovedností v reálném prostředí (město, domácnost, úřad apod.) je využívána terénní forma sociální služby. Územní působnost služby je určena na území města České Budějovice (výjimečně i na území bezprostředně přilehlých obcí dostupných systémem MHD města České Budějovice).
Čas poskytování sociální služby:
Poskytování sociální služby je zajištěno v ambulantní formě v pracovních dnech pondělí - pátek od 7.00 hod. do 16.00 hod. po celý kalendářní rok (s výjimkou přerušení poskytování sociální služby z technických důvodů), v terénní formě pondělí - pátek od 7:00 hod. do 15:30 hod.
Úhrada za sociální službu:
Služba sociální rehabilitace je poskytována bez úhrady s výjimkou stravování a fakultativních služeb. Ceny za stravování a fakultativní služby se řídí platným sazebníkem těchto služeb, viz www.arpida.cz.
Bližší informace Vám poskytnou:
Mgr. Jan Šesták, Ph.D., sociální pracovník, tel.: 385 777 072, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Mgr. Iveta Svitáková, vedoucí sociální rehabilitace, tel.: 601 395 521, 385 777 069, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Dokumenty ke stažení:
Základní prohlášení organizace
Popis realizace poskytování sociální služby (včetně způsobu podání žádosti a uzavření smlouvy)
Informační leták o sociální rehabilitaci
Žádost o poskytování sociální služby
Vzor smlouvy o poskytování sociální služby