Ergoterapie je léčebná metoda. Název ergoterapie pochází z řeckého ergon "práce" a therapia "léčení". Ergoterapie se tedy dříve nazývala léčba prací. Vychází z předpokladu, že člověk může zlepšit své zdraví a kvalitu života tím, že se aktivně zapojuje do zaměstnání, která pro něj mohou být významná a smysluplná. Aktivitu či zaměstnávání ergoterapie vnímá současně jako prostředek i cíl léčby. Jestliže tato aktivita pak podporuje tělesné i psychické funkce, napomáhá současně návratu funkčních schopností.

Indikuje ji dětský neurolog. Realizována je vysokoškolsky vzdělanými ergoterapeuty pod supervizí rehabilitačního lékaře centra ARPIDA. Velká pozornost je věnována zejména  metodice dětské ergoterapie a spolupráci s rodičem. Nedílnou součástí ergoterapie je i ergodiagnostika pro potřeby dalšího rozvoje a seberealizace pacienta.

Pro potřeby ergoterapie je centrum ARPIDA vybaveno novými speializovaným pracovišti. Ergoterapie úzce spolupracuje s ostatními odborníky ucelené rehabilitace a využívá tak motivační nástroje a cílené činnosti ke zlepšení zdravotního stavu a schopností pacienta.

V rámci této služby a vždy na základě doporučení odborného lékaře (lékaře specialisty - nejčastěji dětský neurolog) nabízíme následující činnosti: 

- rozvoj hrubé a jemné motoriky

- nácvik soběstačnosti

- rozvoj komunikace a kognitivních funkcí

- ergodiagnostika - vyšetření schopností vykonávat běžné denní činnosti v rámci stanovení míry nezávislosti klienta

- konzultace ohledně kompenzačních pomůcek,  nácviku sebeobsluhy a didaktických pomůcek

- bazální stimulace, orofaciální stimulace 

- rozvoj grafomotorických dovedností

Ergoterapie, jako jedna z denních služeb centra ARPIDA nabízených denním i ambulantním klientům, je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. 

Kontakty:

Bc. Adéla Káplová, MSc. - ergoterapeut - 385 777 021 - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bc. Věra Šulcová - ergoterapeut - 385 777 021 - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bc. Eliška Marešová - ergoterapeut - 385 777 021 - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bc. Jana Jírková -  ergoterapeut - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - od 1. ledna 2024

 

Naši hlavní partneři

Statutární město České BudějoviceJihočeský kraj Rottary       anauk     borovka new    

Arpida centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, o.s.

Kontakty

Centrum ARPIDA, z.ú.
U Hvízdala 1402/9
370 11 České Budějovice

Darujme.cz